Koniec XX wieku przyniósł segmentowi samochodów dostawczych ogromny rozwój kombivanów. Jednym z wypuszczonych wtedy modeli, które na rynku istnieją do dziś jest Renault Kangoo. Model ten na rynku pojawił się w roku 1997, a do dziś ukazały się jego trzy generacje.
Renault Kangoo – historia modelu
W 1997 roku Renault zaprezentowało swojego pierwszego typowego kombivana, który miał zastąpić model Express będący de facto powiększonym miejskim hatchbackiem, jakim był model Renault 5. Renault Kangoo był wpierw ukazany jako prototyp pod nazwą Renault Pangea. Produkcyjna wersja kombivana w dużej mierze była taka sama jak Pangea, lecz w Kangoo zmieniły się minimalnie kształty nadwozia i tylne lampy.
Auto technicznie spokrewnione jest z Renault Clio, lecz można je nazwać pierwszym typowym kombivanem od Renault. Wtedy zaczął się klarować ten segment i samochody tego typu nie były już hatchbackami z dospawaną skrzynią ładunkową, a spójnymi pojazdami o dużej pojemności ładunkowej lub możliwościach przewozu pasażerów.
Auto było produkowane dość długo bo do 2008 roku. W tym czasie auto przeszło przez dwa faceliftingi. Pierwszy był znacznie większy i miał miejsce w 2003 roku. Przeprojektowano wtedy nadwozie. Pojawił się nowy pas przedni z innym zderzakiem, atrapą chłodnicy, a także większymi reflektorami. Ponadto dodano nowe koło kierownicy i odświeżono wnętrze. Kolejne zmiany miały miejsce dwa lata później. Wtedy pojawiły się lakierowane zderzaki, a ponadto atrapa chłodnicy została połączona wizualnie z reflektorami.
W 2007 roku zadebiutował następca Renault Kangoo. Było to auto oparte na płycie Renault i Nissana. W tej generacji Kangoo zyskało także bliźniaka. Oprócz Nissana NV250 w rodzinie znalazła się konstrukcja Mercedesa jaką jest model Citan. Stało się to jednak dopiero w 2012 roku, czyli pięć lat po premierze. Auto względem poprzednika straciło wysoko umieszczoną atrapę chłodnicy. Pod względem wielkości samochód powiększono na każdej z płaszczyzn.
W 2013 roku Kangoo doczekało się faceliftingu. Całkowicie zmienił on design przodu. Pojawiło się tam logo producenta połączone charakterystyczną listwą z reflektorami. Dodatkowo przedni zderzak stał się bardziej obły, a osłona chłodnicy stała się większa.
Najnowsze Renault Kangoo pochodzi z roku 2021. Wtedy Renault pokazało jednocześnie Kangoo oraz minimalnie mniejszą i tańszą alternatywę w postaci Renault Express. Auto ponownie jest bliźniakiem do Mercedesa Citana. Wnętrze upodobniono do piątej generacji Clio, a z zewnątrz samochód ma typowy dla marki pas przedni.
Renault Kangoo – dane techniczne
Renault Kangoo nie posiada żadnych opcji przedłużenia nadwozia. Jest ono dostępne tylko w jednej wielkości. Długość kompaktowego kombivana wynosi 4486 milimetrów, a jego rozstaw osi sięga 2716 milimetrów. Szerokość to 1919 milimetrów, a wysokość sięga 1864 milimetrów. W tylnej części pomieścić można 3300 litrów. Pojemność przestrzeni bagażowej można też powiększyć do 3900 litrów poprzez odchylenie przegrody i złożenie fotela pasażera.
Renault Kangoo – silniki
Kangoo oferuje naprawdę spory wybór jednostek napędowych. Dostępne są tu zarówno silniki benzynowe, jak i wysokoprężne. Na benzynę działa jednostka 1.3 TCe. Jej podstawowa wersja generuje 100 koni mechanicznych oraz 200 niutonometrów. Dostępna jest też lepsza odmiana z mocą rzędu 130 KM oraz momentem obrotowym wynoszącym 240 Nm. W jej wypadku można wymienić skrzynię manualną na 7-stopniowy automat z podwójnym sprzęgłem.
Dostępne silniki wysokoprężne to różne warianty mocowe silnika 1.5 Blue dCi. Wszystkie z nich są połączone z 6-biegową manualną skrzynią biegów. Moc podstawowej jednostki to 75 KM, a także 230 Nm momentu obrotowego. Wersja pośrednia generuje 95 KM i 260 Nm. Najlepsza jednostka wysokoprężna zapewnia z kolei 116 koni mechanicznych oraz 270 niutonometrów.
Renault Kangoo – ceny
Ceny Renault Kangoo zaczynają się od 77 900 złotych netto. Najwięcej zapłacimy w wersji bazowej za jednostkę 1.3 TCe ze skrzynią EDC. Jej ceny zaczynają się od 89 400 złotych. Niezależnie od jednostki napędowej chcąc wybrać lepszą wersję wyposażenia należy do ceny doliczyć dokładnie 4000 złotych.