Fiat to jeden z producentów samochodów dostawczych z najbogatszą ofertą. Włosi sprzedają zarówno duże auta dostawcze takie jak Fiat Ducato, czyt też Scudo, ale też i kombivany takie jak mały Fiat Fiorino i kompaktowy model Doblo. Ten ostatni z dostawczaków to samochód, który przez wiele lat swej obecności został wybrany przez prawie dwa miliony klientów i aktualnie doczekał się nowej generacji.
Fiat Doblo – historia modelu
Fiat Doblo to model, który obecny na rynku jest już od ponad dwóch dekad. Jego premiera miała miejsce jeszcze w XX wieku, gdyż odbyła się ona na paryskich targach motoryzacyjnych Paris Motor Show w 2000 roku. Samochód ten powstał przy pomocy płyty podłogowej z Fiata Palio Weekend. Fiat Doblo po zaledwie roku trafił do produkcji również w Brazylii, gdzie budowano go od 2001 aż do 2021 roku.
Fiat Doblo I budowano do 2010 roku i w tym czasie udało mu się również zdobyć tytuł Międzynarodowego Vana Roku 2006. W tym prestiżowym plebiscycie Fiat Doblo Cargo po faceliftingu pokonał Iveco Daily oraz Kię K2500. W 2010 roku zadebiutowała druga generacja tego kombivana.
Premiera Fiata Doblo II odbyła się nieco ponad 10 lat po poprzedniku. Miała ona miejsce w Genewie w marcu 2010 roku podczas Geneva Motor Show 2010. Samochód powstał kompletnie od zera i wykorzystano do tego nową płytę podłogową, która jest dłuższa od tej wykorzystanej przy okazji budowy pierwszej generacji tego dostawczego modelu.
Fiat Doblo II posiada też dwa modele bliźniacze. Jeden z nich to Opel Combo, który został jednak wycofany już w 2018 roku po tym jak koncern PSA przejął markę Opel i zdecydował, że będzie ona sprzedawać ten sam model w kwestii kombivanów, przez co od wtedy Opel Combo stał się bliźniakiem dla Citroena Berlingo, Peugeota Partnera oraz Toyoty ProAce City. Drugi to co ciekawe samochód z Polski. Mowa o FSE M. FSE to Fabryka Samochód Elektrycznych, którą założył Niemiec Thomas Hajek. FSE M to więc oparty na włoskim kombivanie samochód elektryczny.
Prace nad FSE M opartym na Fiacie Doblo trwały przez 2,5 roku i pochłonęły 10 milionów złotych. Premiera odbyła się w roku 2019.
W 2021 roku miała premiera kolejnej, trzeciej generacji Fiata Doblo. Samochód ten znajduje się już w sprzedaży. Stanowi on spore unowocześnienie wyglądu auta, gdyż zmienił się pas przedni w dość znaczącym stopniu. Dodatkowo pod maskę trafiły zmodernizowane silniki 1.6 MultiJet2, które spełniają najnowsze normy emisji spalin.
Fiat Doblo – dane techniczne
Fiat Doblo przeznaczony do użytku dostawczego jest dostępny w dwóch wersjach wielkościowych. Podstawowa z nich jest długa na 4406 milimetrów przy rozstawie osi rzędu 2755 milimetrów. Jej szerokość wynosi 1832 milimetry, a wysokość sięga 1845 milimetrów. Zapewnia to przestrzeń ładunkową o pojemności od 3.4 do 3.8 metrów sześciennych. Przestrzeń ta ma wymiary 1820x1714x1305 w kolejności długość, szerokość, wysokość.
W przypadku Fiata Doblo Cargo Maxi długość samochodu wynosi 4756 milimetrów przy rozstawie osi rzędu 3105 milimetrów. Szerokość i wysokość pozostaje bez zmian. Większa wersja pozwala na uzyskanie pojemności przestrzeni ładunkowej na poziomie od 4.2 do 4.6 metrów sześciennych. Dostępna jest też odmiana z wysokim dachem zarówno dla standardowej długości auta, jak i wydłużonej. W tym wypadku wysokość samochodu wzrasta do aż 2125 milimetrów.
Fiat Doblo – silniki
Nowa generacja kombivana od Fiata jest zasilana przez jednostkę 1.3 oraz 1.6 MultiJet. Podstawowy silnik 1.3 MultiJet dysponuje mocą rzędu 80 lub 95 koni mechanicznych. 1.6 MultiJet dostępny jest z mocą wynoszącą 100 lub 105 KM w wersji podstawowej. Topowy diesel 1.6 to już z kolei moc wynosząca 120 koni mechanicznych.
Fiat Doblo – ceny
Za nowego Fiata Doblo Cargo należy aktualnie zapłacić co najmniej 65 600 złotych netto. Ceny modelu w standardowej długości sięgają nawet 76 600 złotych netto. Za odmianę Maxi, czyli przedłużoną zapłacimy z kolei od 72 100 do 79 600 złotych netto. Najdroższa jest wersja XL charakteryzująca się zarówno przedłużonym nadwoziem i rozstawem osi, jak i większą wysokością. Jej ceny netto wynoszą od 77 600 do 82 600 złotych.