Francuskie marki od dziesiątek lat brylują na rynku samochodów dostawczych, a jednym z pierwszych pionierów w konstruowaniu aut tego typu bez cienia wątpliwości był Citroen. Założona ponad sto lat temu marka już w okresie międzywojennym zaczęła zdobywać pewne uznanie, lecz dopiero po II Wojnie Światowej możemy mówić o wybuchu popularności samochodów z charakterystycznymi szewronami na masce. Jakimi samochodami dostawczymi może jednak pochwalić się Citroen?
Historia marki Citroen
Wszystko zaczęło się od francuskiego inżyniera, Andre Gustave Citroena, który był piątym dzieckiem rodziny trudniącej się w jubilerstwie i w handlu diamentami. Jego rodzinny przedsiębiorstwo miewało jednak problemy, które dodatkowo spotęgowała I Wojna Światowa. Andre, szukając nowej drogi dla swojej fabryki, skierował się w stronę motoryzacji. Ciekawostką może być fakt, iż wszystko zaczęło się od kół zębatych, z którymi pierwszy raz spotkał się... w Łodzi.
Dzięki współpracy między innymi ze słynnym Henrym Fordem, Citroen przebranżowił się właśnie na produkcję samochodów, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Pierwsze auta konstrukcji tej francuskiej marki okazały się prawdziwym sukcesem. Nie byłoby go jednak, gdyby nie olbrzymia promocja marki. Legendarnym wydarzeniem bez wątpienia jest promocja na Wieży Eiffla, do której wykorzystano ćwierć miliona żarówek.
Pierwsze samochody dostawcze od Citroena pojawiły się na początku lat 30. XX wieku, a pierwszy model nosił umiem Boulangere. Poza samochodami osobowymi oraz dostawczakami, firma Citroen produkowała również pojazdy dla armii. Mocniej na auta dostawcze postawiono po II Wojnie Światowej, gdyż zapotrzebowanie na tego typu auta znacznie wzrosło. Bez wątpienia warto w tym miejscu wspomnieć o Citroenie H oraz Citroenie HY.
Równocześnie Citroen tworzył rzecz jasna samochody osobowe, nierzadko z lekkim sportowym zacięciem. Aktualnie Francuzi to bez wątpienia licząca się na świecie marka, której głównymi cechami jest niekonwencjonalny wygląd aut, świetne prowadzenie oraz dobre wyposażenie.
Citroen Berlingo
Pierwsza generacja Citroena Berlingo została zaprezentowana w 1996 roku. Był on jednym z pierwszych kombiwanów na rynku, co bez wątpienia jest warte podkreślenia. Ogólnie jednak Berlingo można określać jako dostawczaka segmentu C. Był on dość kompaktowym autem, jednak dzięki przemyślanej budowie był on w stanie przewozić naprawdę sporą ilość materiałów.
Do tej pory na rynku pojawiły się łącznie trzy generacje modelu Berlingo, z czego ta ostatnia zadebiutowała w 2018 roku. Aktualnie Berlingo wygląda o wiele nowocześniej i charakteryzuje się ono o wiele bardziej zwartą bryłą. Możemy wyróżnić podstawową wersję Berlingo, która jest stworzona typowo jako samochód dostawczy, bądź odmianę Multispace, która jest kombiwanem i pozwala na przewiezienie do siedmiu osób.
Citroen Jumper
Citroen Jumper jest już o wiele większym autem, które możemy określać jako tak zwanego furgona. Zostało ono stworzone w 1994 roku we współpracy z Fiatem oraz Peugeotem i z miejsca zdobyło niemałą popularność. Od 2006 roku produkowana jest druga generacja Jumpera – między innymi w Gliwicach. Możemy ją zakupić jako typowego furgona, ale również jako pick-upa, busa czy w wersji z podwoziem do zabudowy, choć należy pamiętać, iż nie wszystkie wersje znajdziemy na naszym rynku.
Citroen Jumpy
Jumpy to kolejny samochód o charakterystyce podobnej do Berlingo. Tutaj jednak mamy do czynienia z autem o wyższym standardzie pod kątem wielkości i wyposażenia. Na rynku do tej pory pojawiły się łącznie trzy generacje Jumpy'ego, z czego trzecia miała swoją premierę w 2016 roku. Tak samo, jak w przypadku Jumpera, mamy tu do czynienia z wersją typowo pod transport materiałów i przedmiotów, jak i nastawioną na przewożenie ludzi. W tym wypadku nazywa się ona Citroen Jumpy SpaceTourer.
Citroen Nemo
Citroen Nemo to samochód produkowany w latach 2007-2017 jako najmniejszy model z całej gamy dostawczej Citroena. Plasował się on bowiem w segmencie B i był siostrzany z Peugeotem Bipperem i Fiatem Fiorino. Można było go zakupić albo w wariancie furgon, albo w odmianie kombiwan.