Niemcy są tak naprawdę zalążkiem całej dzisiejszej motoryzacji. To właśnie w kraju naszych obecnych zachodnich sąsiadów po raz pierwszy w historii stworzono samochód, a marki pochodzące z Niemiec od lat znajdują się na szczytach list sprzedaży. Jeden z tych producentów jednak rok w rok walczy o miano najpopularniejszej marki na całym świecie. Mowa tu oczywiście o Volkswagenie. Firma z siedzibą w Wolfsburgu posiada naprawdę bogatą gamę pojazdów, a w niej jest oczywiście miejsce także dla szeregu aut dostawczych.
Historia marki Volkswagen
Największe koncerny motoryzacyjne z reguły były zakładane stosunkowo wcześnie – na początku XX wieku czy wręcz pod koniec wieku XIX. Historia marki Volkswagen rozpoczyna się jednak w roku 1937, kiedy to Niemiecki Front Pracy, organizacja zarządzana przez nazistowskie NSDAP, stworzyła ideę auta dla ludu – niemieckiego samochodu, który będzie w zasięgu wszystkich Niemców. Ideę tę potraktowano dosłownie i we wspomnianym 1937 roku stworzono Volkswagena, czyli dosłownie: „auto ludu”.
Ikoną pierwszych lat powojennych Niemczech Zachodnich nie bez powodu był właśnie Volkswagen. Słynny Beetle stał się prawdziwym hitem nie tylko w RFN, ale również i w innych partiach Europy i zachodniego świata. Bardzo pomogło w tym założenie w 1955 roku specjalnego oddziału Volkswagena w Stanach Zjednoczonych. Jednym z najbardziej znanych samochodów w historii motoryzacji bez wątpienia jest Volkswagen Transporter, który mógł pełnić rolę zarówno minibusa, jak i samochodu dostawczego.
Rozwój Volkswagena jeszcze mocniej przyspieszał w latach 70. oraz 80. Pojawiały się pierwsze samochody z linii Golf, zadebiutował Passat, a także pojawiły się ponadczasowe Scirocco oraz Polo. Tak naprawdę od końca II Wojny Światowej Volkswagen świeci sukcesy na rynku motoryzacyjnym, choć afera Dieselgate z 2015 związana z zakłamywaniem rzeczywistych wyników spalania rzuciła spory cień na dokonania koncernu. Ostatecznie jednak Niemcy bardzo szybko nadrobili wszelkie straty i nadal są jednym z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejszym producentem samochodów na świecie.
Jak łatwo się domyślić z treści powyżej, Volkswagen ma spore tradycje w produkowaniu samochodów dostawczych. Aktualnie również jesteśmy w stanie znaleźć kilka naprawdę ciekawych projektów. Zerknijmy więc na dostawczaki od Volkswagena, które na ten moment możemy bez problemu zakupić w salonie.
Volkswagen Caddy
Na sam początek pod lupę weźmiemy szalenie popularne w latach 80. oraz 90. kombiwany. Volkswagen Caddy pierwszej generacji został zaprezentowany w 1978 roku jako dostawczy... pick-up. W bardzo łatwy sposób można było go jednak przerobić na kombiwana, co zresztą najczęściej czyniono w Europie. Druga generacje Caddy'ego otrzymała oficjalną wersję kombiwan, podczas gdy pick-up był sprzedawany osobno. Trzecia generacja Volkswagena Caddy produkowana była do 2020 roku m.in. w Poznaniu, tak samo zresztą, jak najnowsze, czwarte wcielenie.
Volkswagen Crafter
Volkswagen Carfter w zależności od wersji może być albo samochodem dostawczym, albo ciężarowym. Jego maksymalna masa może bowiem przekraczać dopuszczalne dla kategorii B 3,5 tony. Pierwszy Crafter został zaprezentowany w 2006 roku jako samochód dostawczy segmentu E (klasa wyższa). Najnowszy Crafter, zaprezentowany w 2016 roku, produkowany we Wrześni, posiada bardzo nowoczesną stylistykę, a także dobre wyposażenie, co pozwoliło Crafterowi na zdobycie tytułu Samochodu Dostawczego Roku 2017.
Volkswagen Transporter
Volkswagen Transporter to samochód, o którym już tutaj wspominaliśmy. Nowoczesne wydania tego auta oczywiście w żaden sposób nie przypominają pierwszych, klasycznych wydań. Pierwsza generacja, oznaczona jako T1, została zaprezentowana już w 1949 roku, co czyni z Transportera jeden z najdłużej nieprzerwania produkowanych modeli na świecie. Do tej pory doczekaliśmy się sześciu generacji Transportera, z czego najnowsza produkowana jest między innymi w Poznaniu. Volkswagen Transporter IV posiada bardzo nowoczesny wygląd i spory wybór wersji nadwozia, co czyni go intrygującym wyborem.